česky deutsch polski

Osečná  

Vesnice roku 2001 Libereckého kraje

 

Oltář sv. Jana Nepomuckého v našem kostele je opět v plném lesku
11. listopadu 2017, autor: Jiří Hauzer

Města Osečná dokončilo restaurování bočního oltáře sv. Jana Nepomuckého v kostele sv. Víta v Osečné, který byl v havarijním stavu. Oltář byl silně napaden dřevokazným hmyzem, některé části jako řezby či plastiky držely pohromadě jen díky polychromii, povrchová úprava byla degradována, zlacení a stříbření bylo poškozené, řezby byly polámané a některé části dokonce chyběly.

Oltář byl v pondělí 19. června 2017 demontován a odvezen do restaurátorského ateliéru. Zde bylo provedeno očištění od hrubých nečistot, sanace všech částí, petrifikace, truhlářské opravy a překlížení konstrukčních spojů, vyklížení prasklin a vytmelení, oprava polychromie, dořezby a zlacení a stříbření plátkovým zlatem a stříbrem. V úterý 10. října 2017 byl oltář převezen zpět na místo, kompletace proběhla částečně v tentýž den, dokončena byla ve středu 25. října 2017. Finální retuš proběhla ve čtvrtek 26. října 2017.

„Oltář byl ještě nedávno v žalostném stavu a dokonce se společně s památkáři diskutovalo, zda se do náročného restaurátorského zásahu pouštět. V současnosti je však již oltář, díky značnému úsilí jednoho místního nadšence, opět v plném lesku. V dalších letech bychom chtěli postupně pokračovat v restaurátorských pracích a jako první by měly přijít na řadu vstupní dveře“, uvedl starosta města Jiří Hauzer.


Něco málo o oltáři:

Boční oltář je z období vrcholného baroka. V 19. století proběhla razantnější oprava oltáře, kdy se z barokního oltáře zachovala socha sv. Jana Nepomuckého, dřevořezby, sloupy s hlavicemi a patkami, nicméně konstrukce oltáře byla téměř celá v této době vyměněna. Oltář se skládá z predely, menzy, tarbenáklu a retabula. Oltář zdobí socha světce, kterému je oltář zasvěcen – sv. Jan Nepomucký, který je zpodoben dle tradiční ikonografie. Světec stojí v esovitém kontrapostu se zatížením na pravou nohu, je oděn v tradičním kněžském rouchu – klerice a rochetě, na ramenou mu spočívá plášť – almuce. Světec je zpodoben se svými klasickými atributy, palmetou v pravé ruce a křížem s postavou ukřižovaného Ježíše v levé ruce. Kolem hlavy má sv. Jan Nepomucký svatozář s pěti šesticípými hvězdami.


Povinná publicitaProjekt „Restaurování bočního oltáře sv. Jana Nepomuckého v kostele sv. Víta v Osečné“ podpořil Liberecký kraj.


Celoroční činnost mladých hasičů byla podpořena dotačním fondem Libereckého kraje
10. listopadu 2017, autor: Jiří Hauzer

Sbor mladých dobrovolných hasičů Osečná získal na celoroční činnost mládeže dotaci. Ta byla poskytnuta z dotačního fondu Libereckého kraje, oblast podpory Požární ochrana, program Podpora SHČMS Libereckého kraje. Z dotace se podařilo nakoupit vzduchovku, ruční džberovou stříkačku a materiál na výrobu regálu do hasičské zbrojnice. Z dotace bylo také uhrazeno startovné za hasičské soutěže.


Povinná publicitaProjekt „Celoroční činnost mládeže“ podpořil Liberecký kraj.


Setkání zastupitelů obcí Osečná, Markersdorf a Krotoszyce
3. listopadu 2017, autor: Jiří Hauzer

Setkání zastupitelů obcí Osečná, Markersdorf a Krotoszyce

Dne 3. listopadu 2017 proběhlo v Osečné mezinárodní setkání zastupitelů z Osečné (CZ), Markersdorfu (DE) a Krotoszyc (PL). Přivítání proběhlo v aule na Radnici. Po úvodním slovu starosty města Jiřího Hauzera proběhla prezentace zaměřená na představení našeho městečka, zrealizované projekty za uplynulé období, současně realizované projekty a projekty připravované. Nechyběl ani námět na vybudovaní společné lavičky přátelství.

Po diskusi následovala prohlídka města. V úprku navštívili kostel sv. Víta, nově vybudované zázemí pro údržbu města, areál základní školy, tisícileté Kotelské lípy a areál Lázní Kundratic a.s.. Celá prohlídka byla pak zakončena na tvrzi Krassa společným obědem.Povinná publicita Akce byla součástí projektu Osečná – Markersdorf – společně a přeshraničně, ERN-0532-CZ-31.08.2017 pod­pořeného Evropskou Unií z Evropského fondu pro regionální rozvoj z Programu na podporu přeshraniční spolupráce mezi Českou republikou a Svobodným státem Sasko 2014 – 2020 v rámci Fondu malých projektů Euroregionu Nisa. 

Silný vítr páchal škody i v Osečné
29. října 2017, autor: Jiří Hauzer

Meteorology předpovídány silný vítr tuto neděli zasáhl ve velké intenzitě okolí Osečné. Větrné poryvy polámaly řadu zdravých a vzrostlých stromů v našich lesích. Drobné škody způsobily i na budovách. Na kostele sv. Víta se uvolnil měděný plech z věže a na bytovém domě čp. 165 a čp. 166 v Lázních Kundraticích došlo rovněž k částečnému uvolnění krytiny střechy. V obci Kotel došlo pádem polámaných a spadlých stromů k poškození mobiliáře a nově vybudovaného zábradlí tamní vodní nádrže. 

Naše komunikace a krajské silnice jsou ještě nyní znečištěné na krajnicích zbytky větví. Rovněž hladina řeky Ploučnice v neděli večer vystoupala na 1. povodňový stupeň.

Naše občany i lázeňské hosty však nejvíce omezil výpadek elektrické energie, jehož dodávka byla obnovena v některých našich částech až v pondělí večer.

ZŠ a MŠ Osečná - tradiční podzimní sběr
25. října 2017, autor: Jiří Hauzer

Sběr 2017 Ve středu 25. října 2017 uspořádala ZŠ a MŠ Osečná tradiční podzimní sběr starého papíru, léčivých bylin, kaštanů, žaludů, PET lahví, pomerančové a citronové kůry a vysloužilých elektrospotřebičů.

Fotostřípky z tohoto celodenního sběru pro Vás zaznamenal Mgr. Miroslav Lát.


Nová prodejna SIPRON
24. října 2017, autor: Jiří Hauzer

SIPRON Na Svatovítském náměstí v Osečné byla otevřena nová prodejna SIPRON, která nabízí široký sortiment zboží – ruční nářadí pro dům, dílnu i zahradu, barvy, tmely a lepidla, kuchyňské potřeby, drogistické a hygienické potřeby, krmivo pro zvířata, cigarety, hračky, papírenské zboží a různé další výrobky. Otevírací doba je v pondělí až pátek od 8.00 do 16.30 hodin, v sobotu od 8.00 do 12.00 hodin.

Těšíme se na Vaší návštěvu.


Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky 2017 v Osečné
21. října 2017, autor: Jiří Hauzer

V sobotu dne 21. října 2017 nejen v Osečné s úderem 14:00 hodin skončily volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky.

K volbám do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky 2017 ve volebním okrsku č.1 – Osečná přišlo nakonec 596 z 920 voličů ze seznamu. Pět voličů odevzdalo neplatný hlas. Volební účast tedy činí 64,78%.

Výsledky stran po sečtení všech hlasů v Osečné:

ANO 2011 204 hlasů 34,51%
Česká strana sociálně demokratická 73 hlasů 12,35%
Svob.a př.dem.-T.Okamura (SPD) 64 hlasů 10,82%
STAROSTOVÉ A NEZÁVISLÍ 57 hlasů 9,64%
Česká pirátská strana 51 hlasů 8,62%
Komunistická strana Čech a Moravy 49 hlasů 8,29%
Občanská demokratická strana 37 hlasů 6,26%
TOP 09 13 hlasů 2,19%
Strana svobodných občanů 13 hlasů 2,19%
Křesťanská a demokratická unie – Československá strana lidová 10 hlasů 1,69%
REALISTÉ 6 hlasů 1,01%
Strana zelených 6 hlasů 1,01%
Řád národa – Vlastenecká unie 3 hlasy 0,5%
ROZUMNÍ-stop migraci,diktát.EU 2 hlasy 0,33%
Blok proti islam.-Obran.domova 1 hlas 0,16%
SPORTOVCI 1 hlas 0,16%
Strana Práv Občanů 1 hlas 0,16%

< Novější | Starší >

Kontakt

Adresa úřadu:
Městský úřad Osečná
Svatovítské náměstí 105
463 52 Osečná

Úřední hodiny:
Pondělí a Středa:
8.00–11.00,
12.00–17.00

Bankovní spojení:
Komerční banka Liberec
3522461/0100

IČ: 00263061

DIČ: CZ00263061

Copyright © 2000-2017, Městský úřad Osečná. Všechna práva vyhrazena. Webmaster: Jiří Hauzer.
Vytvořil rarouš.webdesign, postaveno na redakčním systému Gryphoon.